DĄB 

WYGLĄD DREWNA

 • Typ struktury - liściasty pierścieniowo-naczyniowy, szeregi (pierścienie) dużych naczyń rozpoczynają każdy z przyrostów rocznych.
 • Biel - wąski, żółtawobiały, o szerokości 2 do 5 cm.
 • Twardziel - o barwie od jasnobrunatnej do ciemnobrunatnej; drewno twardzieli zanurzone w wodzie przybiera z biegiem czasu zabarwienie
  od ciemnoszarego do czarnego, w wyniku czego powstaje tzw. czarna dębina.
 • Zapach - świeże drewno ma charakterystyczny kwaśny zapach, który ginie po wysuszeniu surowca.
 • Rysunek - każdy słój roczny rozpoczyna, co najmniej jeden lub kilka szeregów naczyń o dużym świetle, dzięki czemu słoje te są dobrze widoczne (drewno wczesne). W strefie drewna późnego, naczynia o niewielkiej średnicy otoczone są jaśniejszymi komórkami miękiszowymi,
  z którymi tworzą charakterystyczne struktury w postaci płomienistych języczków, dobrze widocznych na tle ciemniejszych włókien drzewnych. Szerokie promienie drzewne są dobrze widoczne na wszystkich przekrojach. Na przekroju promieniowym tworzą typowe dla drewna dębowego smugi (tzw. błyszcz). Na przekroju stycznym, widoczne są w postaci ciemniejszych kresek o wysokości kilku centymetrów, a na przekroju poprzecznym, tworzą koncentrycznie rozbiegające się jaśniejsze linie.

PODŁOGA DĘBOWA

Drewno dębowe to uznany materiał parkieciarski. Najbardziej efektowny pod względem wizualnym jest przekrój promieniowy z widocznym błyszczem, który jest podkreślany poprzez wykończenie powłokami lakierniczymi.

Podłoga dębowa, ze względu na właściwości tego surowca, może być ułożona zarówno w salonie, jak i intensywnie użytkowanym korytarzu.
 
JESION

WYGLĄD DREWNA

 • Typ struktury - pierścieniowonaczyniowa, z pierścieniem dużych naczyń widocznych gołym okiem, rozpoczynających każdy przyrost roczny.
 • Biel - o jasnej barwie, biaława z odcieniem żółtawym lub różowawym.
 • Twradziel - jest zabarwiona i niezabarwiona, z tego względu jesion wydaje się pozornie szerokobielasty (twardziel granicząca z bielem ma tę barwę, co biel). Starsza twardziel przedrdzeniowa przybiera barwę jasnobrunatną. Drewno jesionowe poddane obróbce termicznej zmienia swoją barwę na czekoladowo- brązową.
 • Zapach - drewno przesuszone lub zleżałe nie ma żadnego charakterystycznego zapachu.
 • Rysunek - każdy słój roczny rozpoczyna conajmniej jeden lub kilka szeregów naczyń o dużym świetle (tworzące drewno wczesne).
  Dzięki temu, słoje te są dobrze widoczne na wszystkich przekrojach. Małe naczynia rozmieszczone są równomiernie nie tworząc większych struktur ( są praktycznie niewidoczne). Drobne promienie drzewne widać tylko na przekrojach ściśle promieniowych. Na ogół jest prostowłókniste, brak w nim budowy piętrowej.

PODŁOGA JESIONOWA

Drewno jesionowe posiada doskonałe właściwości sprężyste, które predestynują ten gatunek do wykonywania nawierzchni podłogowych w halach sportowych. Ze względu na naturalnie jasną barwę, elementy z drewna jesionu powiększają optycznie pomieszczenie, dlatego są chętnie stosowane
w salonach.

ORZECH AMERYKAŃSKI

WYGLĄD DREWNA

 • Typ struktury - liściasta, rozpierzchło-naczyniowa; duże, widoczne gołym okiem naczynia.
 • Biel - jest kremowo-biały do szarobrunatnego i dość wąski, zwykle wyraźnie odgraniczony od strefy twardzieli.
 • Twardziel - ma barwę od jasno-brązowej po czekoladowo-brązową z fioletowym odcieniem, często zawiera ciemniejsze smugi. Intensywność zabarwienia twardzieli jest uzależniona od warunków wzrostu drzewa (na południu jest większa, maleje w kierunku północnej granicy zasięgu).
 • Zapach - wysuszone drewno nie wydziela żadnego charakterystycznego zapachu.
 • Rysunek - wzbogacony jest przez duże naczynia, które na przekroju poprzecznym widoczne są w postaci jaśniejszych plamek, z kolei na wzdłużnym jako drobne bruzdki (wgłębienia) nieco ciemniejsze od otaczającej tkanki drzewnej. Drobne promienie drzewne, makroskopowo pojawiają się jedynie na przekroju promieniowym. Słabo zarysowane i nieco sfalowane przyrosty roczne najlepiej widać na przekroju poprzecznym.

PODŁOGA Z DREWNA ORZECHU AMERYKAŃSKIEGO

Drewno to zachwyca estetyką. Jego kolor stał się inspiracją dla bejcy, aby rodzime gatunki mogły również przybrać wyjątkową barwę tego egzotyku. Jest zalecane do pomieszczeń o małej lub średniej intensywności użytkowania.

MERBAU

WYGLĄD DREWNA

 • Typ struktury - rozpierzchło-naczyniowy, duże naczynia rozmieszczone są głównie pojedynczo w zgrupowaniach po 2-3, widoczne gołym okiem.
 • Biel - wąski o szerokości od 5 do 10 cm o barwie białawo-żółtej.
 • Twardziel - w świeżo przetartym drewnie ma barwę żółtobrązową. Pod wpływem światła  i zawartego w powietrzu tlenu drewno twardzieli szybko
  i intensywnie ciemnieje stając się ciemnobrązowe.
 • Zapach - świeżo przetarte drewno ma dość charakterystyczny ziemisty zapach, który szybko znika.
 • Rysunek - słoje roczne są słabo rozróżnialne, lub zupełnie niewidoczne. Naczynia są wyraźnie zaznaczone poprzez otaczający je miękisz skrzydełkowy. Niektóre z naczyń wypełnione są żółtym pyłem, w pozostałych znajduje się brunatna wydzielina. Drobne promienie drzewne są widoczne jedynie na przekroju promieniowym. Brak budowy piętrowej drewna.

PODŁOGA MERBAU

Drewno merbau wykazuje bardzo wysoką twardość. Jego właściwości mechaniczne i kolorystyka sprawiają, że jest szczególnie predestynowane
do wyrobu ekskluzywnych podłóg i parkietów w pomieszczeniach reprezentacyjnych, w budynkach użyteczności publicznej i domach prywatnych. Głęboki brązowy kolor drewna rozjaśniony złotymi cętkami, podkreśla dostojność miejsca i doskonale współgra z nowoczesnym wyposażeniem. Jednocześnie ciemna barwa nawierzchni maskuje ewentualne zabrudzenia i zarysowania. Dzięki temu podłoga dłużej zachowuje pełne walory estetyczne, tym bardziej, że drewno merbau ma dobrą stabilność wymiarową i jest twarde, a więc bardzo odporne na ścieranie i wgniecenia.

JATOBA

WYGLĄD DREWNA

 • Typ struktury - rozpierzchłonaczyniowy, duże naczynia rozmieszczone są głównie pojedynczo lub parami.
 • Biel - wąski o szerokości od 6 do 12 cm o barwie szarobrązowej.
 • Twardziel - ma zróżnicowaną barwę od żółto-brązowej do czerwono-brązowej w zależności od siedliska wzrostu drzew. Pod wpływem światła słonecznego i tlenu zawartego w powietrzu silnie ciemnieje do barwy ciemnobrązowej, a nawet brązowo-fioletowej, niekiedy z ciemnobrązowymi pasmami o szerokości do 1 cm.
 • Zapach - świeże drewno ma lekko zatęchły zapach, który po wyschnięciu zupełnie znika.
 • Rysunek - jatoba ma prosty, lub rzadziej, lekko zawiły układ włókien. Przyrosty roczne są widoczne na wszystkich przekrojach dzięki warstwie miękiszu termalnego, kończącego każdy słój- widocznego w postaci jaśniejszych linii lub wąskich pasm. Drobne promienie drzewne można makroskopowo zobaczyć jedynie na przekroju promieniowym. Naczynia są podkreślone przez otaczający je miękisz skrzydełkowy. W drewnie tym brak budowy piętrowej.

PODŁOGA Z DREWNA JATOBY

Ze względu na korzystne właściwości wytrzymałościowe oraz dekoracyjny rysunek, jatoba wykorzystywana jest w znacznej mierze do produkcji podłóg drewnianych, parkietów i deski litej.

DOUSSIE

WYGLĄD DREWNA

 • Typ struktury - rozpierzchłonaczyniowa, naczynia występują pojedynczo lub w zgrupowaniach po 2-3.
 • Biel - wąski (o szerokości 2 do 5 cm) jest wyraźnie jaśniejszy, ma mało interesującą kolorystykę przypominającą zeschłą trawę i jest traktowany jako drewno odpadowe.
 • Twardziel - ma ciepły, pomarańczowo-brązowy kolor, który z upływem czasu ciemnieje pod wpływem światła i zawartego w powietrzu tlenu, upodabniając się kolorystycznie do drewna mahoniowego. Proces ciemnienia w pomieszczeniu zamkniętym przebiega około dziewięciu miesięcy.
 • Zapach - przy przecieraniu świeże drewno wydziela dość nieprzyjemny, mdły zapach, który dość szybko znika.
 • Rysunek - przyrosty roczne w większości przypadków są niewidoczne. W drewnie pochodzącym ze strefy subtropikalnej z zaznaczonymi porami roku można dostrzec na przekroju poprzecznym zarys ciemniejszych linii- obszarów bardziej zwartego (ciemniejszego) drewna z mniejsza ilością naczyń. Na wszystkich przekrojach rysunek drewna wzbogacają duże naczynia (optycznie powiększa je skrzydełkowy miękisz przynaczyniowy), które w twardzieli często wypełnione są białawą lub żółtawo- brązową substancją. W drewnie często występuje niezbyt regularny, pasiasty skręt włókien.

PODŁOGA DOUSSIE

Dzięki znacznej twardości i związanej z tym niskiej ścieralności oraz stabilności wymiarowej, doskonale sprawdza się w tym zastosowaniu, przez wielu uważany jest jako idealny materiał parkieciarski. Atutem tego drewna są walory estetyczne. Bogaty wygląd wzorzystego podłoża z tego drewna podkreśla wytworność pomieszczeń. Używa się go również do wykonywania silnie obciążonych nawierzchni w obiektach sportowych. Dobrym przykładem takiego zastosowania jest olimpijski tor rowerowy w Monachium w Bawarii.

SZCZOTKOWANIE, FAZOWANIE, BARWIENIE, TERMOWANIE LUB WĘDZENIE FINISHPARKIET UMOŻLIWIA PERFEKCYJNE DOPASOWANIE FINALNEGO WYRAZU PODŁOGI DO INDYWIDUALNYCH POTRZEB

Szczotkowanie
Szczotkowanie (in. czesanie drewna) zapewnia, zgodnie z najnowszymi trendami, wizualny efekt celowego postarzenia drewna i nawiązuje do tradycji, w której stara deska zyskiwała dodatkową wartość przez widoczny na niej znak upływu czasu.„wyczesanie” miękkiej struktury, a pozostawienie twardzielowej podkreśla naturalną strukturę drewna - usłojenie i układ włókien. Dodatkowo, szczotkowanie sprawia, że ewentualne ślady użytkowania podłogi są znacznie mniej widoczne. Szczotkowana drewniana podłoga idealnie współgra z aranżacjami w stylu rustykalnym, celowo postarzanym, a także jako zestawienie kontrastowe z nowoczesnym, designerskim wnętrzem. Szczotkowanie zazwyczaj łączone jest z olejowanym i fazowanym czterostronnie wykończeniem.
 
Barwienie
Szeroki wybór opcji bejcowania, od najjaśniejszej bieli, po ciemny, węglowy kolor pozwala na uzyskanie idealnej barwy drewnianej podłogi. Bejca może być stosowana w celu podkreślenia naturalnej struktury drewna i jego koloru lub wręcz przeciwnie, prowadzić do otrzymania nowej jakości. W przeciwieństwie do podłogi thermowanej, czy wędzonej bejca jest barwieniem powierzchniowym i proces renowacji, tj. cyklinowania podłogi przywróci podłodze naturalny kolor drewna. (Możliwość ponownego zastosowanie tej samej bejcy lub nowego koloru.)
 
Fazowanie
Producent FinishParkiet zapewnia opcję fazowania (załamania krawędzi elementów) w dwóch wariantach - fazowania dwustronnego i czterostronnego.  Faza dwustronna to załamanie dwóch dłuższych krawędzi elementu, co zapewnia efekt wydłużenia podłogi, a co za tym idzie, całego pomieszczenia. Jest to nawiązanie do tradycji układania podłogi z długich, litych elementów z prawdziwego drewna. Fazowanie czterostronne nadaje podłodze wyrazisty charakter. Każda klepka, bądź deska zostaje w ten sposób wyodrębniona i zaznaczona, co uwypukla rzeczywistą, naturalną konstrukcję podłogi.
Thermo
Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii obróbki termicznej proces ten sprawia, że drewno staje się bardziej odporne na działanie wody i wilgoci, a także na degradację biologiczną. Termowanie, zwane również wygrzewaniem, polega na modyfikowaniu drewna pod wpływem wysokiej temperatury oraz pary wodnej, w wyniku czego powstaje materiał o zmienionych, nowych właściwościach. W drewnie dochodzi do skarmelizowania cukrów, dzięki czemu uzyskuje ono charakterystyczną ciemną barwę, zbliżoną wyglądem do egzotycznych gatunków drewna. Proces termowania prowadzi również do zredukowania pochłaniania wody, dzięki czemu zostaje wyeliminowany rozwój grzybów i bakterii. Wzrasta także stabilność wymiarowa. Jest to całkowicie ekologiczny proces, który zapewnia jednorodne barwienie w całym przekroju deski. (Istnieje możliwość zastosowania bejcy przy renowacji podłogi lub zachowania koloru thermo.)
 
Wędzenie
Wędzenie drewna polega na poddaniu elementów drewnianych obróbce chemicznej (działanie amoniaku w postaci gazowej pod wysokim ciśnieniem) w celu uzyskania ciemnej barwy. W przeciwieństwie do zastosowania bejcy, czyli barwienia powierzchni, wędzenie zapewnia zmianę koloru w całym przekroju elementu (tak jak w procesie termowania). Kolor zostaje więc zachowany także w procesie renowacji, ale istnieje możliwość jego zmiany przez położenie bejcy.
 
NASZE REALIZACJE:

View the embedded image gallery online at:
http://budexparkiet.pl/deski/deski-warstwowe#sigFreeId53b0ee6e15
.